Please see below our schedule of classes offered for the 2022/2023 Dance Season. Our studio is following the safety guideleine and procedures in compliance with Worksafe BC and the Government of Canada. 

We offer on-line registration, registration opens Wednesday June 1st (12:01am PST) for our 2022/2023 Class Schedule. - if you need assistance please contact our office at: info@nsad.ca

To print a 2022/2023 Schedule, please click here. (We are are version 11 - as of Aug 4th 2022)

Please note, Performance Group Classes are "By Audition" for more information on these adutions please (click here)

2022/2023 Dance Season Class Schedule

Mondays

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3 STUDIO 4

3:45-4:45

Black Diamond Lyrical Performance Group 

15 yrs+ 

(By Audition) 

Alicia Bruce

3:45-4:45

Jumps & Turns Boys Ballet 

10 yrs+ 

Thomas Teague

3:45-4:45

Hip Hop 8-10 years

Astrid Eckerle

3:45-5:15

Ballet Bloch Junior Program 

Ballet Technique

By Audition Only

Tracy-Lea Bloch 

4:45-6:15

Ballet Bloch Advanced Program

Pas De Duex Class

By Audition Only

Thomas Teague

4:45-5:45

Emerald/Sapphire Jazz Performance Group 

11 yrs+ 

(By Audition) 

Alicia Bruce

4:45-5:45

Jazz 8-10 years

Astrid Eckerle

5:15-5:45

Body Conditioning

Ballet Bloch Program 

Jr/Inter Levels 8-12 yrs

Tracy-Lea Bloch 

6:15-6:45

Pilates for Dancers Intermediate/Advanced

 For Ages: 12-16yrs 

Thomas Teague

5:45-6:45

Diamond Jazz Performance Group

 13 yrs+ 

(By Audition) 

Alicia Bruce

5:45-6:45

Crystal Jazz Performance Group 

12 yrs+ 

(By Audition) 

Astrid Eckerle

5:45-6:45

Jazz 10-13 years

Abby Hoffman

                                6:45-7:45

Diamond Lyrical Performance Group 

13 yrs+ 

(By Audition) 

Alicia Bruce

6:45-7:45 

Sapphire/Crystal Broadway Perfomance Group

13 yrs+

(By Audition) 

Astrid Eckerle

6:45-8:15

Ballet Bloch Intermediate/Advanced Program 

Ballet Technique

Thomas Teague

6:45-7:45

Lyrical/Contemporary

10-13 yrs

Abby Hoffman

7:45-8:45

Lyrical/Jazz

13 yrs+

Astrid Eckerle

7:45-8:45

Video Dance Hip Hop

13 yrs+

Abby Hoffman

                                     

Tuesdays

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3 STUDIO 4

3:45-5:15

Ballet Bloch Program

I.S.T.D. Intermediate Foundation/

Intermediate Ballet

Tracy-Lea Bloch

3:30-4:45

Advanced Foundation Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

3:45-4:45

Mischief Boys Hip Hop Performance Group 

11 yrs+

(By Audition) 

Chris Bonus


4:45-5:45

Night Vision Hip Hop Performance Group 

(By Audition) 

Chris Bonus

3:45-4:45

Grade Five Modern

I.S.T.D.

Karrie Hill

5:15-5:45

Ballet Bloch Program

I.S.T.D. Intermediate Foundation/ Intermediate Pointe  

Tracy-Lea Bloch

4:45-5:45

Intermediate Foundation/Intermediate

R.A.D. Pointe Training

Ages: 11yrs+

Sorami Moriyama

4:45-5:45

Grade Four Ballet 

R.A.D. 

Karrie Hill

5:45-6:45

Intermediate Ballet 

R.A.D.

Sorami Moriyama


6:45-7:45

Intermediate Foundation Ballet 

R.A.D.

Sorami Moriyama


7:45-9:15

Advanced One Modern 

I.S.T.D.

Karrie Hill

5:45-6:45

Intermediate Foundation Modern 

I.S.T.D.

Karrie Hill


6:45-7:45

Intermediate Modern 

I.S.T.D.

Karrie Hill


 7:45-8:45

Large Group Contemporary Performance  

12 yrs+ 

(By Audition) 

Venice Dang

5:45-7:00

'Bonus Round' Hip Hop Program

By Invitation 

Chris Bonus


6:45-7:45

Lyrical/Contemporary

12yrs+

Venice Dang


7:45-8:45

Ballet Coaching

Sorami Moriyama

5:45-6:45

Broadway Jazz

8-10yrs

Venice Dang


Wednesdays

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3 STUDIO 4

3:45-4:45

Junior Jazz Technique 8 yrs+ 

Performance Students Only

Belinda Sobie

3:30-4:45

Ballet Bloch Advanced Program

Pointe - By Audition only

Muriel Teague

3:45-4:45

E.M.C. Hip Hop Performance Group

13 yrs+

(By Audition) 

Astrid Eckerle

3:45-4:45

Intermediate Ballet Performance Group

11yrs+

(By Audition) 

Sorami Moriyama

4:45-5:45

Emerald/Sapphire Lyrical Performance Group 

12 years+ 

(By Audition) 

Belinda Sobie

4:45-5:45

Ruby/Amber Broadway Performance Group

8-12 yrs+ 

(By Audition) 

Astrid Eckerle

4:45-5:45

Grade Two Ballet 

R.A.D

Sorami Moriyama

4:45-5:45

Ballet Bloch Junior Program 

Ballet Class

By Audition Only 

Tracy-Lea Bloch

5:45-6:45

Large Group Broadway Performance 

13 years+ 

(By Audition) 

Belinda Sobie

5:45-6:45

Ruby/Amber Jazz Performance Group 

8-12 years 

(By Audition) 

Astrid Eckerle

5:45-6:15

Foot Conditioning 

Junior/Intermediate Levels

8-12 years

Tracy-Lea Bloch

5:45-6:45

Open Ballet 12yrs+

R.A.D

Sorami Moriyama

6:45-7:45

Advanced Jazz Technique 13 yrs+ 

Performance Students Only

Belinda Sobie


7:45-8:45

Adult Dance Performance Group

19 yrs+

By Audition - email your request  

Dylan Steyns

6:45-7:45

Intermediate Foundation Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

6:45-7:45

Ballet Bloch Intermediate/Advanced Program 

Ballet Technique

By Audition Only

Tracy-Lea Bloch

6:45-7:45

Video Dance Hip Hop 

11-14 years

Astrid Eckerle

7:45-8:45

Advanced Foundation Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

7:45-8:45

Industry Jazz 

13yrs+

Astrid Eckerle

Thursdays

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3 STUDIO 4

3:45-4:45

Intermediate Jazz Technique 10yrs+ 

Performance Students Only

Belinda Sobie

3:45-5:45

Ballet Bloch Program Int/Adv. Program 

Ballet Bloch Production Rehearsals

By Audition Only

Muriel Teague

4:00-4:45

Boys Hip Hop 

6-9 years

Dylan Steyns

3:45-4:45

Junior Ballet Performance Group  

8 yrs+

(By Audition) 

Sorami Moriyama

4:45-5:45

Intermediate Lyrical Technique 

13 years+ 

Performance Students Only

Belinda Sobie

By Audition Only

Muriel Teague

4:45-5:45

Boys Hip Hop 

10-13 years

Dylan Steyns

4:45-5:45

Grade Three Ballet 

R.A.D

Sorami Moriyama

5:45-6:15

Black Diamond Performance Group Technique 

Performance Students Only

Belinda Sobie

5:45-6:45

Intermediate Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

5:45-7:15

Ballet Bloch Program

I.S.T.D. Intermediate Ballet

Muriel Teague

5:45-6:45

Lite Bright Hip Hop Performance Group

8Yrs-10yrs

(By Audition)  

Dylan Steyns/Alyssa Rive

6:15-7:45

Advanced Contemporary Program

*By Invitation - 15 yrs+

Nadia White

6:45-7:45

Intermediate Foundation Modern

I.S.T.D.

Alyssa Rive

7:15-7:45

Ballet Bloch Program

I.S.T.D. Intermediate Pointe 

Muriel Teague

5:45-6:45

Grade Five Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

7:45-8:45

Smooth Groove Hip Hop

13 years+

Zavien Garrett

7:45-8:45

Improv Industry Class

13 yrs+

Nadia White

7:45-8:45

Intermediate Modern 

I.S.T.D.

Alyssa Rive

7:45-9:00

Advanced One Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

Fridays

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3 STUDIO 4

3:30-4:45

Industry Workshop Drop In

Weekly Guest Instructors

3:45-5:15

Ballet Bloch Advanced 2 Program

Contemporary Ballet Choreography 

By Audition Only 

Monica Proenca

3:45-4:45

Midnight Attraction Hip Hop Performance Group 

10 yrs+ 

(By Audition) 

Dylan Steyns

3:45-4:45

Grade Four Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

4:45-5:45

Video Dance Hip Hop 

11-14 years

Dylan Steyns

5:45-7:15

Ballet Bloch Int/Adv Program

Contemporary  

By Audition Only 

Monica Proenca

4:45-5:45

Advanced Foundation/Advanced 1 & 2

Pointe Training RAD Vocational Levels

Sorami Moriyama

4:45-5:45

Hip Hop

8-10 yrs

Abby Hoffman

5:45-6:45

B.P.M. Hip Hop Performance Group 

12 yrs+ 

(By Audition) 

Dylan Steyns

5:15-5:45

Stretch & Strength

Int/Adv Levels 10 yrs+

Monica Proenca

5:45-6:45

Jazz 

10-14 years 

Astrid Eckerle

5:45-7:15

Advanced Two Ballet

R.A.D.

Sorami Moriyama

Saturdays

STUDIO 1 STUDIO 2 STUDIO 3 STUDIO 4

9:00-9:45

Primary Ballet 

R.A.D

Sorami Moriyama

9:00-9:45

Pre-Ballet 

4-5 yrs

Alicia Steyns/Tara Talebi

9:00-9:45

Broadway Jazz 

5-6 yrs

Venice Dang

9:00-10:00

Grade Three Modern 

I.S.T.D 

Alyssa Rive

9:45-10:30

Pre-Primary Ballet  

R.A.D

Sorami Moriyama

9:45-10:30

Hip Hop 

6-8 years 

Venice Dang

9:45-10:30

Creative Hip Hop

5-6 yrs

Alyssa Rive

10:00-10:45

Pre-Ballet 

3-4 yrs

Alicia Steyns/Tara Talebi

10:30-11:30

Nutcracker Production

Open to all Grade 2, 3, 4 Ballet Levels

By Audition Only

Tracy-Lea Bloch/Chloe Legaspi

10:30-11:30

Grade Five Ballet 

R.A.D

Sorami Moriyama

10:30-11:30

Hip Hop 

8-10 years 

Venice Dang

10:45-11:30

Broadway Jazz

6-8 yrs

Alyssa Rive

11:30-12:30

Ballet Bloch Junior/Intermediate Program

Company Class

Tracy-Lea Bloch/Chloe Legaspi

11:30-12:30

Grade One Ballet 

R.A.D

Sorami Moriyama

11:30-12:30

Broadway Jazz

8-10 years 

Alyssa Rive

12:30-2:00

Ballet Bloch Int/Adv Program

Company Class

By Audition Only

Muriel Teague

12:30-1:30

Grade Three Ballet 

R.A.D

Sorami Moriyama

12:30-1:30

Grade Five Modern 

I.S.T.D 

Alyssa Rive

2:00-6:00

Ballet Bloch Productions

Company Rehearsals

By Audition Only

Muriel Teague/Tracy-Lea Bloch

1:30-6:00

Ballet Bloch Productions

Company Rehearsals

By Audition Only

Tracy-Lea Bloch/Monica Proenca

1:30-2:30

Grade Two Ballet 

R.A.D

Sorami Moriyama

1:30-6:00

Nutcracker Production

By Audition Only

Tracy-Lea Bloch/Chloe Legaspi

Advanced Classes - Performance Students only  * Italics indicates - by audition only * R.A.D. - Royal Academy of Dancing * I.S.T.D. - Imperial Society of Teachers of Dancing

Blue Indicates "not by audition" and open to all dancers within the age group

2022/2023 Half Day Class Schedule

To Print the 2022/2023 Half Day Schedule, please click here.

Studio #1

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY

1:45-2:45

NSAD Program 

Stretch & Strength 

Melissa Bossomworth

1:45-2:45

NSAD Program

Ballet Technique 

Sorami Moriyama

1:45-2:15

Belinda Sobie Coaching Time

*Must Book Privately - additional fees incur

1:45-2:15

Belinda Sobie Coaching Time

*Must Book Privately - additional fees incur

2:45-3:45

NSAD Program

Technique Class

Alicia Bruce

2:45-3:45

NSAD Program 

Hip Hop Foundation

Chris Bonus

2:15-3:45

NSAD Program

Ballet Technique

Sorami Moriyama

2:15-3:45

NSAD Program 

Jazz Technique

Belinda Sobie

2:00-3:30

NSAD Program

Flex Hour

for Choreography

Studio #2

MONDAY                      TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY

1:45-2:15

Ballet Bloch Program

Pilates Training

Thomas Teague

1:45-3:15

Ballet Bloch Program

Ballet Technique

Thomas Teague

1:45-2:15

Ballet Bloch Program

Gyro/Yoga

Muriel Teague

1:45-3:15

Ballet Bloch Program 

Advanced 1 & 2 

Ballet Technique

 Tracy-Lea Bloch

1:45-3:15

Ballet Bloch Program

Contemporary Ballet Technique

Monica Proenca

2:15-3:45

Ballet Bloch Program

Contemporary Ballet Technique

Thomas Teague

3:15-3:45

Ballet Bloch Program

Plyometrics

Thomas Teague

2:15-3:45

Ballet Bloch Program

Advanced 1 & 2

Ballet Technique

Muriel Teague

3:15-3:45

Ballet Bloch Program

Foot Conditioning

Tracy-Lea Bloch

3:15-3:45

Ballet Bloch Program

Stretch & Strength

Monica Proenca

3:30-4:45

Industry Workshop 

Weekly Guest Instructors

Studio #3

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY

1:45-2:15

NSAD Program

Student Rehearsal Time

1:45-2:15

NSAD Program

Student Rehearsal Time

2:15-3:45

Ballet Bloch Program

Advanced 2

ISTD Syllabus

Tracy-Lea Bloch

2:45-3:45

NSAD Program

Jazz Technique

Belinda Sobie

2:15-3:45

NSAD Program

Ballet Technique 

Sorami Moriyama

All classes are subject to change.